Yemen News Agency (SABA)
Home      Local   International   Saudi Aggression War against Yemen   About Yemen   Civil Society   Economy   About Saba  
Search | Advance Search
 
  Local
Gov't discusses partnership with int'l humanitarian organizations 
[17 April 2018]
FM meets IOM's Resident Representative in Sana'a
[15 April 2018]
Delegations of EU, CHR, Swiss donors arrive in capital Sanaa
[14 April 2018]
Leader of Revolution: Saudis must be aware that Yemen’s military industry is evolving
[14 April 2018]
Commemoration of Sayyed Hussein al-Houthi in various Yemeni provinces
[13 April 2018]
 
  Saudi Aggression War against Yemen
Army attacks Saudi mercenaries sites in western coast
[21 April 2018]
Army repels mercenaries infiltration in western coast
[21 April 2018]
Army repels large infiltrate of Saudi-paid mercenaries in Asir
[21 April 2018]
Army carries out unique operation on Saudi mercenaries in Taiz air defense
[21 April 2018]
Saudi warplanes launches 2 raids on Bayda
[21 April 2018]
 
  Reports
WHO: Diphtheria outbreak kills 84 in Yemen
[03 April 2018]
UNICEF: Nearly 2 million children now out of school in Yemen
[27 March 2018]
Army carries heavy losses in enemy ranks, it's mercenaries
[18 March 2018]
Saudi-US aggression war jet launch 26 raids on number of Yemeni provinces
[17 March 2018]
Report: Dozens of Saudi soldiers, mercenaries killed in military operations over past 48 hours
[12 March 2018]
 
  International
FM Meets with Resident Representative of ICRC
[17 April 2018]
Acting Speaker of Shura meets UN resident representative
[17 April 2018]
FM meets SDC's delegation in Sana'a
[15 April 2018]
Foreign Ministry condemns military aggression against Syria
[14 April 2018]
EU Mission, CHR, Swiss donors arrives Sana'a
[14 April 2018]
  SABA
Hamud Al- gaefi .
[29/September/2003]
He was born in 1918, in Wadi Dahar , Hammdan district ,Sanaa governorate.
He took his primary and preparatory education ,and joined to war school in Sana`a.
In 1935 he joined to Army Collage in Baghdad and graduated as 2nd.
In 1940 He joined to Yemeni Army (Defense Army) and assumed many positions .
He shared in 1948 revolution , and after its failure he was jailed for seven years in Hajja Prison , after he had been released, pointed as director of Al- Hudeida Sea Port ,with a rank of brigadier general.

Before three years from 26 Sept Revolution he pointed as War Collage Manger ,and he founded the weapon school for using of three kinds of weapon (light ,middle, heavy ). After the 26th of September revolution in 1962 he appointed in many high rank positions as follow:

Minister of War in the first republic government , member of the leadership Revolution Council on 27Sept.1962.
Ambassador of Yemen Arab Republic to the United Arab Republic 1963 .

Prime minister on 3 My 1964.
Minister of Economic & treasure on 6 Jan 1965 .
Leader of the National Council of Defense on 28 May1965.
Member of the republican Council 4 Sep.1965.
War Minister on 16 Apr.
After Seventieth Blockade he entrust with many missions of general leader of armed forces .

Ambassador of Yemen to the Republic of Libya 1974.
Ambassador in Saudi Arabia 1976 .
On 22 March 1985 he dead in Cairo .



  more of (SABA)
UPDATED ON : Sat, 21 Apr 2018 12:13:18 +0300